מידטאון ניו יורק, מרכז מנהטן

המאמר מציע מבט חטוף על הנעשה בשכונת מידטאון מרכז מנהטן. במאמר תוכלו להבין ״מי נגד מי״, ניגע קלות אילו אטרקציות מרכזיות ממוקמות בשכונה ולמה אנו כל כך אוהבים אותה.

כשאנו חושבים על ניו יורק, מה עולה לנו בראש? מה אנו רואים בדמיון שלנו?

אנו רואים קו רקיע של עשרות גורדי שחקים הסמוכים זה לזה, מאות שלטים מוארים והמוני אנשים מתקדמים אל עבר יעדם בטיימס סקוור ובכלל. אנו מדמיינים, שדרות עם חנויות המובחרות ביותר, מסעדות אלגנטיות, תצפיות, אטרקציות ועוד ועוד.

אנו חושבים על מרכז פיננסי אדיר ממדים, על אנשים יפים, על מלונות בבניינים גבוהים עם נופים לטיימס סקוור ולסנטרל פארק, ובאמת אחוז גבוה מהמלונות בניו יורק במרכז מנהטן כאלה.
אנחנו נדמיין את אזור התאטראות של ברודווי, את רחוב 42 ההומה ששינה את פניו במשך השנים את ה Central Station, את הספרייה העירונית את פראק בריינט ואיך לא? את דון דרפר מ MadMen.

אנו מדמיינים שאנו נמצאים בתוך שיר של פרנק סינטרה, או לחילופין בעידן המודרני בשיר של ג׳יי זי. אנחנו חושבים על מרכז העולם ובאמת כך, הגעתם למידטאון מנהטן.

גבולות מידטאון מנהטן נמתחים בצפון ברחוב 59, רחוב מאוד יוקרתי, האיסט ריבר במזרח, נהר האדסון במערב ובדרום הגבול שנוי במחלוקת, יש יטענו מרחוב 34 שם ממוקמים אמפייר סטייט בילדינג, הרולד סקוור, מייסי, ועוד..

יש אשר יטענו שהגבול הדרומי של מידטאון הוא רחוב 23, שם תוכלו למצוא את מדיסון גארדן, בניין Flat Iron האגדי ועוד.

הגבול השלישי האפשרי הוא רחוב 14, די רחוק ממרכז ממידטאון למען האמת, רחוב 14 בעצם זה הגבול הצפוני של איסט ווילג ואין ממש קשר למידטאון.

השכונות המאיישות את מידטאון הן מזרח מידטאון Midtown East, מתחתיה Murray Hill, מידטאון ווסט שבתוכה שכונת טייימס סקוור, Hells Kitchen,  Garment District. שוב זה תלוי באיזה גבולות בחרתם.

כל שכונה בעלת אופי שונה מה שעושה את אזור כולו אקלקטי ומעניין.

בואו ונראה חלק מהנקודות ציון האייקוניות הממוקמות במידטאון

אמפייר סטייט בילדינג – אחד המבנים הידועים בעולם כולו הממוקם ברחוב 34 והשדרה החמישית, הבניין נבנה ב-1930בעת השפל הגדול, ונחשב במשך שנים לבניין הגובה בעולם.
הבניין נבנה בתצורת זיגורת (בסיגנון טרסות), מבנה מדורג, ומעוצב בסגנון ארט דקו. בבניין אחד מהתצפיות הפופולריות ביותר. האמפייר סטטיט בילדינג נחשב לסמל של ניו יורק.

הסביבה של הבניין היא מיקום מצוין להזמין מלון בניו יורק וללא ספק תענה על השאלה ״איפה לישון בניו יורק?"

מלון בסביבה, Hyatt New York Herald Square.

רחוב 59 – רחוב מאוד יקר ויוקרתי, אבל ללא ספק אולי הרחובות הקסומים בניו יורק. רחוב 59 כאמור הוא הגבול בין מידטאון לאפטאון Uptown. המקטע בין השדרה החמישית לבין לשדרה השמינית הוא בעצם South Central Park אחד מהנקודות היפות במנהטן עם בנייני מגורים ומלונות המשקפים אל הסנטרל פארק, מלומות כמו The Ritz Carlton, JW Marriott וכמובן The Plaza הידוע, במלון הפלזה ממוקם אגב אחד הברים הידועים בניו יורק The Oak Room, גם המלון וגם הבר הופיעו בסרטים רבים, דוגמת ״שכחו אותי בבית 2״ ו ״מזימות בינלאומיות״ של היצ׳קוק.

חזרה למציאות, על הרחוב בפינה של החמישית ממוקמת חנות Apple הידוע. אם תמשיכו מזרחה אז תגיעו לאחת החנויות כלבו הידועות בעולם בלומינגדיילס בין שדרת לקסינגטון והשלישית.

בפינה הדרום מערבית של סנטאל פארק ממוקמת כיכר קולומבוס עליה אטרקציות רבות, מרכז קניות ומלון מנדרין אוריאנטל ומלונות נוספים.

מיותר לציין אבל הרחוב כולו הומה בחנויות ברמה גבוהה, מסעדות וכמובן על סנטרל פארק ו 59 תוכלו למצוא את מרכבות הסוסים הידועות שהופיעו בכל כך הרבה סרטים ואף תוכלו לטייל עליהן, אבל מיותר.

מרכז רוקפלר – מרכז רוקפלר הוא מרכז קניות ואטרקציות אשר בניתו הושלמה בסביבות 1939. במרכז חולש על מספר רחובות, בין רחוב 48-51 בין השדרה החמישית לשישית.
תצטרכו לפחות חצי יום במרכז אם לא כמה ימים. Rockefeller Center עמוס בחנויות ברמה גבוהה, חנויות נעליים, מותגים, חנויות לילדים, חנויות צעצועים, לגו ועוד ועוד. במרכז ישנם מסעדות רבות, לרבות מאפיית מגנוליה האגדית שאותה תוכלו למצוא גם בבלומינגדיילס במוזכר לעיל.

כל חורף נפתחת במרכז זירת החלקה על קרח פופולרית ולמרות התורים בתוך הזירה עצמה לא צפוף, סביב הזירה מסעדות המשקיפות לעברה. כמו כן בכל חורף כאשר מתקרבים לתקופת כריסמס מעלים עץ אשוח ענק ומרשים.

טיימס סקוור – אי אפשר להזכיר את מידטאון מנהטן בלי להזכיר את טיימס סקוור, למען האמת אי אפשר לדבר על ניו יורק בלי אזכור של הכיכר.
יש שכונת טיימס סקוור ויש את הכיכר, הכיכר נמצאת בשכונה כמובן.
הגבול הדרומי של הכיכר הוא רחוב 42, צפונית רחוב 47, מערבית, באזור שבין השדרה השביעית והשמינית, אולי קצת אחרי.

טיימס סקוור הוא מרכז העולם, שם ממוקמים שלטי פרסום אדירים מוארים, שם ממוקמת אחת מהבורסות העיקריות לניירות ערך, נאסד״ק, בסביבה יש את התאטראות של ברודווי (ברודווי חוצה את טיימס סקוור).

מהכיכר יצא הכביש הראשון המחבר את מזרח ארה״ב למערב ארה״ב. השלט האלקטרוני הראשון היה בטיימס סקוור.

בכיכר ממוקם בניין One Times Square, הבניין האגדי שהיה שייך לעיתון ה Time, וכיום עינייהם של מיליונים נשואות אליו ב-31 לדצמבר, ראשון לינואר, בערב סילבסטר.
ואגב אם אתם בסילבסטר בניו יורק, אז טיימס סקוור זה המקום להיות בו.

הכיכר היא אטרקציה בפני עצמה, תמיד מרגשת ומי שאומר אחרת, אל תאמינו לו..(נאמר בקריצה).

רחוב 42 – אחד מהרחובות הידועים בניו יורק, הרחוב עבר תקופות שונות ומשונות וכך תרם בעיצוב האופי של מנהטן, בשנות ה-40 הרחוב היה מרכז למועדוני ג׳אז (לסוגיו) והיה מושך אליו את כל המי ומי של עולם הבידור בכלל והג׳אז בפרט, שם הסתובבו אגדות הג׳אז דיזי גילספי, צ׳רלי פרקר ומיילס דייוויס (בין השאר).

בשנות ה-70 וה-80 היה הרחוב משכן למציאות קשה של זנות וסרסורים. בית הקולנוע שהיו ברחוב הקרנו בעיקר סרטים למבוגרים ואו סרטי אימה סוג ב׳, (שהיום נחשבים לז׳אנר מכונן בתעשייה וסרטי קאלט).

בשנות ה-90 נוקתה מנהטן וכך גם הרחוב. כיום רחוב 42 צבעוני ומזמין, מציע תאטראות, מוזיאונים, בתי קולנוע, מסעדות, חנויות מותגים וכיוצ״ב.

כמה מונומנטים שחייבים לציין על הרחוב הם:
פארק בריינט Bryant Park הממוקם בממוקם בין החמישית לשישית, פארק קסום בין גורדי שחקים עם פעילויות, כיסאות, אפשרות סעודה, ערבי סרטים ועוד.

Grand Central Terminal, תחנת הרכבות הידועה ששווה לבקר בה אפילו אם אתם לא מתכוונים לקחת רכבת. התחנה עברה הרבה והיא נקודת ציון לאומית היסטורית עם הרבה הפתעות.

בסמוך לרכבת ממוקם בניין קרייזלר המעניין ארכיטקטונית והיסטורית, חפשו את הגריפינים. גם בניין קרייזלר מציע תצפית.ֿ

מלון על 42 והעשירית, מלון חדשני, צעיר, רענן ומגניב, מלון יוטל Yotel Hotel.

סיכום

המאמר אינו ממצא, זהו כאמור רק מבט חטוף על הנעשה במידטאון מנהטן, ניתן לכתוב על כך ספרים ואתרי אינטרנט שלמים.

ישנן עוד אטרקציות רבות שלא ממש נגענו בהן, השדרות החמישית, לקסינגטון, מדיסון ופארק אבניו, הרולד סקוור, מייסי, תחנת Penn, רחוב ברודווי עצמו, כיכר קולומבוס, ועוד ועוד.

מידטאון מנהטן הוא אזור מרתק, צבעוני ומזמין שבהחלט שווה לשהות בו.

הכותב: דניאל רייכר