הפרטים הקטנים העושים את ההבדל הגדול בין נופש כשר בחול לנופש שאינו כשר

שמירה על כשרות בחו"ל לא אמורה להפחית את ההנאה שלכם מהנופש אלא להוות חלק טבעי, מתבקש ומובן מאליו עבורכם. על מנת לוודא כי הכשרות תישמר בקפידה כבר בטיסה, י ש להזמין מזון כשר לפחות 48 שעות לפני הטיסה, כאשר אמורים לטוס במטוס של חברה זרה.

הדברים החשובים שיש להקפיד עליהם כדי לא לפגוע בסוגיית הכשרות תלויים, רובם ככולם בכם:

  1. על מנת לא להיקלע למצב, שבו אתם עלולים, חלילה, לחלל שבת, חשוב לתכנן את ההגעה למלון או למקום האירוח זמן מספיק לפני כניסת השבת, במיוחד במקומות שבהם יש עומסי תנועה בכבישים.
  2. אלוהים, כידוע, מצוי בפרטים הקטנים: לדוגמה , אם וכאשר אתם מוציאים משקה מהמקרר, יתבצע רישום אוטומטי במחשב של המלון, לכן המהדרין יימנעו מפעולה זו בשבת.
  3. היות שהכנסת כרטיס הכניסה לחדר מפעילה, אוטומטית, גם את מערכת החשמל בו, ניתן להודיע מבעוד מועד ולמצוא פתרון לבעיה זו באמצעות מפתח.
  4.  על מנת לוודא ולהבטיח אפשרות קיום חופשה כשרה בחול חשוב לבדוק הא יש בית כנסת בתוך המלון או בסמוך לו.
  5. נופש כשר בחול כרוך בהתוודעות אל דברים טכניים שהם מהותיים לשומרי מצוות כגון: אם יש רק דלת חשמלית למלון, יש להמתין  עד שהיא תיפתח על ידי גוי כדי להיכנס. כנ"ל לגבי מעלית.
  6. אם מקיימים נופש דתי בחול ויש במהלכו ספקות באשר לכשרות המזון, ניתן לברר בבית חב"ד המקומי.
  7. חשוב לדעת: לא מעט חברות המשווקות בארץ מוצרים כשרים –מוכרות אותם בחו"ל לא כשרים. לכן אם אתם מחפשים מוצרי חול כשר, לא בהכרח מומלץ לקנות "על עיוור" את מוצריהן של אותן חברות. חשוב לקרוא גם את האותיות הקטנות.
  8. כשרות היא תנאי הכרחי עבור דתיים גם במסעדות צמחוניות, היות שעלולות להתגלע בעיות כשרות בלחם, במוצרי חלב, בחומץ, ביין ועוד.
  9. על אף הפיתוי והנוחות לאכול ארוחת בוקר במלון שאינו כשר, סביר להניח כי הכלים והסכו"ם אינם כשרים. אין גם ערובה לכשרות מוצרי המזון הבסיסיים כגון לחם וגבינות, קל וחומר במלונות שבהם מוגש בארוחת בוקר עירוב של מוצרי בשר וחלב.
  10. לידיעתכם: סימוני כשרות הנפוצים בחוץ לארץ: OU KF OK MK BD BOL.

 המטרה – בילוי נעים

חשוב לא להידרש לסוגיית הכשרות כאל מכשול שיש להתגבר עליו כדי ליהנות. מי שמביאים עמם מזון כשר מהבית ודאי יכולים להיות רגועים מעצם הידיעה כי אין ספק ואי מחלוקת לגבי כשרותו. מי שמתכננים מבעוד מועד נופש בחול באמצעותן או בסיוען של חברות התמחות בנושא נופש וחופשות למגזר הדתי בארץ ובחול ודאי יוכלו לקבל מהן את כל המידע החשוב והרלוונטי שיסייע לכם להתארגן כראוי, כרצוי וכנדרש לקראת הטיסה.

והעיקר- תבלו ותיהנו!