החשיבות של קריאה של תחזיות גלים

עונת הגלישה מתקרבת עלינו לטובה אך חשוב לזכור כי לים יש מצב רוח משל עצמו, ולכן לגולשים המתמידים שבינינו אשר מקפידים להשקים עם הזריחה ולצעוד לכיוון החוף, קיימת חשיבות גבוהה בידיעה של קריאת תחזיות הגלים. יש אתרי אינטרנט מקצועיים הפזורים ברשת, המתמחים בלימוד קריאה של תחזיות גלים בצורה מקצועית שתספק לנו הבנה בסיסית למה קורה באמת בשטח. אתרי האינטרנט מספקים לנו מפות צבעוניות אשר מספרות על מצב הרוח באותו מיקום בו אנו מעוניינים לגלוש ומאפשרים לנו לקבל תמונת מצב כללית עד מדוייקת לתנועת הגלים שבים. רוב האתרים מחלקים את התחזיות לפי מרחק או רדיוס של קילומטרים. ככל שהרדיוס קטן יותר כך התחזית תהייה מדויקת יותר. לאחר שבחרתם אתר המספק את השירות של קריאת תחזית הגלים תגלו לרוב מפה צבעונית של הים התיכון המסומנת דרך סקאלת צבעים רחבה. בדרך כלל התחזית היא בין 3-6 ימים קדימה. תוכלו להסיק מהתחזית את גובה הגלים, את הכיוון הכללי של הגל ואת האיכות שלו (Period).

קריאה של תחזיות גלים – טיפים והמלצות

קריאת הגלים מורכבת ממספר מרכיבים הכוללים את טמפרטורת מי הים, מהירות הרוח לפי קמ״ש, גובה הגלים בסנטימטרים ומצב הים. הנה לפניכם השלבים שיעזרו לכם בקריאה אופטימאלית של מצב הגלים בים:

  1. הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לבחור את האזור בו היינו רוצים להתמקד בתחזית הגלים. קיימת אפשרות לזהות את כל חופי הים התיכון או לקבל תחזית לרק לחלק מהחופים.
  2. לאחר שבחרנו את האזור ואת הזמן הרצוי לנו, כעת ניתן לבצע קריאה של תחזיות גלים. עכשיו יש להבין את התחזית בצורה הנכונה שלה, לראות לאיזה גובה הגלים צפויים להגיע  ומה כיוון הסוואל (קבוצת גלים הנעה מכיוון הסערה בין) העתידי.
  3. חשוב לבצע התאמת נתונים של המפה בה אנו צופים. לכל מפה שיטות חישוב משלה. לפעמים גובה הגלים הצפוי מתייחס לגובה הגל מקדימה אך לגולשים יש חשיבות לדעת מהו גובה הגל מאחורה, ולכן לפעמים יש לחלק בשתיים את הגובה שמצאתם במפה. שוב הכל תלוי באתר בו בחרתם לבצע קריאה של תחזיות גלים.

לעוד מידע על מצלמות חוף ותחזית גלים.