אטרקציות לפיתוח והעשרת הילד

חוויית הילדות בונה את אישיותו של האדם, ומה שהוא לוקח ממנה מלווה אותו לאורך חייו. על מנת שהחוויה הזו תהיה מהנה וגם מעשירה, כדאי שבמסגרת הפעילויות שעושים עם הילדים, יכללו אטרקציות שנועדו על מנת להעשיר את חוויית הילדות ולעודד התפתחות של יכולות חדשות, של ידע ושל כלים חברתיים.

ברגע שתהליכי הלמידה משולבים במשחק מהנה או בחוויה כיפית עם ילדים אחרים, הפקת התועלת מהפעילות תהיה כזו שהילד יתפתח ויצמח מתוכה. לשם כך, מומלץ לבחור פעילויות טבע, ואין זמן מתאים יותר לעשות זאת מאשר במהלך החופשות מבית הספר. ניתן לשלב מגוון פעילויות רלוונטיות להתפתחות הילד ע"י השתתפות במחנה קיץ, המספק בנוסף לפעילויות העשרה, גם אטרקציות וכישורי עצמאות. שילוב בין כמה סוגי פעילויות במהלך חופשת הקיץ יאפשר לפתח כמה היבטים אישיותיים והתנהגותיים חשובים להכנת הילד למעבר כיתה או למעבר בית הספר. כמו כן, זוהי גם הדרך הנכונה ביותר להקנות לילד את הידע על העולם ולפתח אצלו סקרנות בריאה.

אילו סוגי אטרקציות נחשבות מפתחות ומעשירות

משמעות המילה אטרקציה היא פעילות שעורכת כמה שעות, לפחות עד כמה שבועות, כלומר, זוהי פעילות שיש בה רצף. כמו כן אלה פעילויות שמלוות על ידי צוות מקצועי. כזהו מחנה קיץ. אטרקציה כזו מתאימה לילדים בגילאי 11-17 ובמהלכה הילדים חווים חוויות משמעותיות ביותר ולומדים דברים חדשים על עצמם ועל הסביבה. מכיוון שבאטרקציה הזו הילדים נמצאים ללא ההורים היא מאוד מפתחת את העצמאות ואת היכולת להסתדר בסביבה בלי מוכרת. סדנת צילום טבע היא אטרקציה מעשירה ומעצימה שתעניק לילד את הכלים היישומיים בתחום הצילום ותאפשר לו ללמוד אודות עולם החיי. סדנאות רכיבה על סוסים שכוללות גם הדרכה לגבי הטיפול בחיה המיוחדת הזו, תעניק לילד זיכרונות בלתי נשכחים ובמהלכה הוא ילמד משהו שיחדד את היכולות שלו לדאוג לזולת ולהבין את האחר. ישנן גם פעילויות הישרדות, שנחשבות לאטרקציות מאוד מפתחות ומעשירות שבמהלכן הילד לומד להנהיג, להשתלב בקבוצה, להוביל ולהיות תחרותי.

מה מאפיין את האטרקציות הללו

המאפיין העיקרי של אטרקציות העשרה הוא שמדובר בדרך כלל על פעילויות טבע אשר מנתקות את הילד מהמסכים של הטלוויזיה, הטלפון הנייד והמחשב ומעניקות לו חוויה של חיבור אל הסביבה, אל האדמה ואל עולם החיי. זוהי סביבת הלמידה המושלמת עבור ילדים בכל הגילאים ומאפיין נוסף של אטרקציות העשרה המתקיימות בטבע הוא שהן בדרך כלל נועדו לקבוצת ילדים, מה שמאפשר להכיר חברים חדשים בעלי תחומי עניין זהים. מאפיין נוסף של האטרקציות הללו הוא שהן מתאימות לכל הגילאים ושהן מהוות את הדרך המושלמת להעביר את חופשת הקיץ הארוכה בלי להשתעמם.